Ile kosztuje dron?

Dron jest bezzałogowym statkiem powietrznym, który pilotowany jest zdalnie bądź latający autonomicznie. Nie wymaga on obecności obsługi na pokładzie, a także, nie ma możliwości zabrania pasażerów. Nazwa ta wykorzystywana jest obecnie również dla urządzeń, które poruszają się po ziemi, bądź po wodzie.

Istnieje wiele możliwości zastosowania dronów. Większości w pierwszej kolejności kojarzą się z możliwością wykonywania zdjęć z powietrza, często kupowane są przez zwykłych użytkowników do zabawy i rekreacji. Drony znajdują zastosowanie również w operacjach wojskowych, co było pierwotnym ich zastosowaniem, już podczas I wojny światowej. Można je spotkać między innymi w branży budowlanej, kosmetycznej, rozrywkowej, rolniczej, przy inspekcji trudnodostępnych miejsc, leśnictwie, przemyśle rozrywkowym, w sporcie oraz w wielu innych miejscach.  Z roku na rok kolejne branże znajdują ich zastosowanie u siebie.

Ile kosztuje dron i co się składa na jego cenę?

Dron jest urządzeniem, na zakup którego może pozwolić sobie większość ludzi. Jeżeli zdecydujemy się na zakup urządzenia o wadze mniejszej niż 250g, nie jest wówczas wymagana licencja. Należy jednak pamiętać, że przy urządzeniach ważących 250g i więcej, taka licencja jest konieczna. Na cenę drona składa się rodzaj zastosowanej kamery, maksymalny czas działania i zasięg lotu, sposób sterowania (w tym możliwość lotu autonomicznego, bez konieczności sterowania ręcznego), udźwig maksymalny, zawartość dodatkowych akcesoriów, wbudowany stabilizator lotu oraz czujniki bezpieczeństwa, może posiadać wbudowany moduł GPS. Zależna jest ona również od sposobu wykorzystania sprzętu oraz jakości wykonania.

Najtańsze drony służące do zabawy i rekreacji można kupić już w okolicach 100-500 zł. Podstawowe drony z kamerą, dzięki której możemy robić zdjęcia oraz nagrywać filmy z wysokości można zdobyć już w okolicach 400-600 zł. Dla osób chcących robić zdjęcia lepszej jakości ceny dronów zaczynają się w okolicach 1500 zł, natomiast jeśli chodzi o fotografie profesjonalną, cena to minimum okolice 5000 zł w górę – takie sprzęty mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy, wszystko uzależnione jest od potrzeb. Do tej ceny należy często doliczyć dodatkowe akcesoria, w tym na przykład zapasowe akumulatory, aby wydłużyć czas pracy sprzętu.

Rynek dronów jest bardzo dynamiczny, producenci wypuszczają bardzo często nowe modele i akcesoria, co sprawia, że ceny są coraz bardziej konkurencyjne. Dodatkowo, dzięki szerokiej dostępności różnych modeli, każdy może wybrać coś optymalnego dla siebie.

Podobne wpisy