Co to takiego piksel??>

Piksel to najmniejszy jednolity element obrazu, który wyświetlany jest na ekranie, drukowany lub uzyskiwany przy pomocy aparatu cyfrowego czy skanera.


Wielkość pikseli

W przypadku monitorów LCD nie można decydować o wielkości elementów graficznych znajdujących się na ekranie, co było możliwe np. w monitorach CRT. Tam na skutek zmniejszenia rozdzielczości uzyskać było można większą powierzchnię roboczą. W monitorach LCD rozdzielczość jest natomiast stała, rozmiary pikseli w różnych monitorach nie są jednak takie same.


Od czego uzależniona jest wielkość pikseli?

Wielkość pikseli uzależniona jest od rozmiaru ekranu oraz jego rozdzielczości naturalnej W celu obliczenia wielkości piksela należy zmierzyć szerokość powierzchni roboczej pionowej i podzielić ją przez rozdzielczość poziomą. Przykładowo monitor 19 cali posiada szerokość 376 mm i poziomą rozdzielczość 1280px. Iloraz tych dwóch wartości daje wynik około 0,294mm.


Jakie piksele są najlepsze?

Zazwyczaj lepiej pracuje się z większymi pikselami. Wówczas obraz jest wyraźniejszy i nie wymaga wytężania wzroku. Jest to szczególnie istotne także w pracy grafików komputerowych. Mniejsze piksele z kolei są lepsze dla plastyków i operatorów DTP.


Tags: