Najpopularniejsze złącza stosowane w monitorach?>

Głównym zadaniem każdego monitora i to niezależnie od tego, czy mówimy o ciężkim CRT, czy też bardzo cienkim LCD, jest oczywiście wyświetlanie obrazu, który jest wygenerowany przez kartę graficzną.


Rodzaje gniazd

W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić trzy najpopularniejsze rodzaje gniazd, które pozwalają nam połączyć te urządzenia. Pierwsze to analogowe złącze d-sub do komputera, drugie to analogowo-cyfrowe - DVI, a trzecie to gniazda cyfrowe czyli popularne obecnie HDMI. Warto wspomnieć również i o tym, że w dzisiejszych czasach w monitorach umieszcza się również specjalne złącza do transferu danych, albo dodatkowe złącza do audio.


Analogowe złącza

Analogowe złącze d-sub do komputera jest to podstawowe złącze sygnału wideo, które wykorzystywane było przez lata głównie do podłączenia kineskopowych monitorów CRT do komputera. Złącza te wykorzystywane były również w czasach kiedy na rynek wkraczały monitory LCD, jednak obecnie są bardzo rzadko stosowane. Złącze d-sub do komputera przesyła sygnał w postaci analogowej, co w dzisiejszych czasach, kiedy dominuje cyfrowy przekaz danych, jest wręcz niedopuszczalne. Na naszym rynku zdecydowanie największą popularnością cieszyły się złącza d-sub z 15-toma bolcami żeńskimi, które można było spotkać praktycznie w każdym starym komputerze.


Tags: